دکوراسیون

چیدمان قفسه انبار

چیدمان-قفسه-انبار قفسه پیچ و مهره ای

موفقیت در تجارت امروز متاثر از عرضه است شبکه زنجیره ای انبارها بخش مهمی از زنجیره تامین هستند.

انبارها نیز تأمین کنندگان ، تولید کنندگان ، توزیع کنندگان و مشتریان را با یکدیگر متصل می کنند. بهره وری از شبکه زنجیره تامین بستگی به عملیات انبار گردانی دارد، یکی از فاکتورهای بسیار مهم مؤثر در کارایی عملیات  مدیریت انبار و پیکربندی طرح انبار است.

در این مقاله سعی در کمک به بهینه سازی طرح انبار با ارائه الگوریتم هایی برای ایجاد بانک اطلاعاتی و پیکربندی انبار و قفسه ها را داریم.مدل های متنوع ارائه شده از قفسه های پیچ و مهره ای و  راک به عنوان راهی برای ذخیره سازی محصولات استفاده می شوند.

قفسه پیچ و مهره ای و  راک از پرکاربرد ترین قفسه ها جهت ذخیره سازی انواع محصولات و کالاها در جهان هستند.

 

نصب قفسه انبار

قفسه بندی انبار شاید در نگاه اول کاری راحت بنظر برسد اما در واقع چینش و قرارگیری قفسه کاری کاملا تخصصی می باشد
قفسه‌یابی، هماهنگی داده ها، حمل و نقل اجناس از استاندارد های با اهمیت می باشد که با رعایت این فرآیند انبار داری باعث کاهش هزینه ها و بالا رفتن راندمان کار شما می شود. قبل از اینکه سراغ چگونگی چیدمان انبار و فضاسازی و قفسه بندی بریم لازم است که به این دو نکته توجه کنیم که مساحت انبار شما چقدر است و چه نوع کالایی با چه وزنی و چه ارزشی قرار است دپو شود.

برای راه اندازی انبار به نکات زیر باید توجه داشت

هدف از ایجاد انبار،مشخص شدن کالای انبارشده از نظر نوع،شکل،وزن، مشخص شدن روش های ورود خروج و جابجایی کالا

انبارداری
 به عمل خالی کردن، بار زذن، و حفظ اجناس مورد نیاز تجار و کارخانجات تا وقت استفاده گفته می‌شود. به‌ شکلی دیگر، انبارداری حاوی سیستم‌ قفسه

بندی کالا در انبار و ایجاد آرایش و داشتن نظارت کامل و تاثیرگذار از وقت ورود تا زمان خروج است. انبارداران به نوعی عضوی از واحد لجستیک هر بنگاه، مسئولیت دپو

و حفظ کالا را برای تولیدکننده گان و غیره …. دارد.

عرض راهرو های بین قفسه های باید به اندازه عبور ماشین های حمل کالا باشند بطوری که برای جابجایی کالا از ماشین به روی قفسه ها و یا برعکس بتوان ماشین حمل کالا را به نزدیکترین فاصله نسبت به قفسه هدایت کرد،اگر شما از فضای زیاد بهره میبرید و حجم مبادلات کالا و عبور مرور ماشین های حمل کالا بالا می باشد بهتر است از دو لاین برای عبور وسایل نقلیه استفاده کنید یک لاین برای رفت و یک لاین برای برگشت ضمن اینکه در امتداد هر ردیف قفسه مکانی جهت دور زدن وسایل نقلیه سنگین در نظر بگیرید تا بعد از بارگیری به راحتی از راهرو مربوط خارج شوند.

چیدمان قفسه

ایمنی انبار
هنگام طراحی فضای انبار موارد ایمنی را باید در نظر گرفت از جمله این موارد ثابت کردن و ایمن کردن قفسه های انبار می باشد البته باید به نحوه چیدمان قفسه های انبار نیز توجه داشد.
قبل چیدمان قفسه ها یا طبقات فلزی جهت ذخیره سازی کالا باید راهروهایی برای استفاده در مواقع ضروری در نظر گرفت که دراصطلاح راهرو فرار نام دارد بطوری که مسیری از امن ترین نقطه نسبت به قفسه در نظر گرفت که به درب خروجی راه داشته باشد تا در مواقع خطر بتوان از آن استفاده کرد این مسیر باید در تمام طول و عرض انبار امتداد داشته باشد.برای انبار های صنعتی با وسعت زیاد چند خروجی و برای انبار ها کوچک یک یا دو خروجی باید در نظر گرفت ضمن اینکه باید وسایل ایمتی مانند کپسول های آنش نشانی و کلید های هشدار دهنده در مسیر فرار و هم درسطح انبار استفاده کنید.سعی کنید تمامی مسیر های ورود و خروج را با تابلو های هشدار مشخص کنید خروجی ایمنی را برای خروج خودروها و وسایل نقلیه موجود در انبار در نظر بگیرید و سعی کنید شیرهای فشار قوی آتش نشانی را در چند نقطه نصب کنید.

اهمیت و مزایای سیستم صحیح انبار داری
ایجاد یک سیستم صحیح قفسه بندی و انبار داری در هر سازمان مزایایی به شرح زیر را به دنبال دارد
با نظارت دقیق بر موجودی انبار،از افزایش بیش از اندازه و حد تعیین شده کالاها در انبار جلوگیری و در نتیجه از ضرر و زیان های ناشی از تغییر قیمت ها یا خرابی و فساد کالا جلوگیری می شود.

دریافت، استقرار، حفاظت و در دسترس قرارداد کالاها در انبار به روش مطلب و به آسانی انجام می پذیرد و نیازهای واحدها به موقع تامین می شود.

از سفارشات اضافی و تکراری جلوگیری می گردد.

نصب قفسه انبار

اطلاعات مورد نیاز مدیران در زمینه میزان موجودی ها و مصارف کالاها در هر زمان به نحو مناسب تهیه و باعث تسهیل شمارش می گردد.

با خرید بهرمقدار صرفه اقتصادی، از راکد شدن سرمایخ جلوگیری به عمل می آید.در نتیجه نگهداری و حفاظت صحیح از کالاها، اتلاف ضایعات به حداقل می رسد.

عملیات شمارش، صورت برداری و در نهایت انبارگردانی از موجودی ها و همچنین تعیین ارزش موجودی جنس در پایان سال به سهولت انجام پذیر است.

آموزش و ارائه مطالب مورد نیاز انبارداری و انبار موجب افزایش قابلیت ها و استعدادهای انبارداران و کارکنان انبار و در نتیجه تسهیل کارها و در مجموع باعث کارایی و اثر بخشی و نیروی محرک سیستم و هر سازمانی می باشد با توجه به بازدیدهای انجام شده توسط کارشناسان انبار و صاحب نظران ما را برآن داشت تا مجموعه ای خلاصه وار و کلیدی از مطالب مهم در مورد انبار و عملیات انبار داری که همان سفارش تهیه کالا، تخلیه،بارگیری و نگهداری کالاهای مورد نیاز و توزیع صحیح و به هنگام می باشد و موجب ارتقاع کیفیت خدمات ارائه شده می شود جلب کنیم البته ناگفته نماند سیستم های انبار با توجه به نوع کاربری و جامعه موارد استفاده بسیار متفاوتی دارند و در بسیاری از جوامع انبار ها هنوز به صورت سنتی اداره می شوند. حال آنکه بعضی از انبار ها بسته به نیاز آنها کاملا خودکار و مکانیزه می باشند بدون اینکه نیاز به نیروی کار داشته باشند و از طریق سیستم های دریافت و انتقال خودکار و اپلیکیشن های نصب شده بر روی تلفن همراه ، کالاها و نرم افزار های لجستیکی مدیریت می شوند.این سیستم ها معمولا در انبارهایی با دماهای بسیار پایین که کار کردن درآنها بسیار دشوار است و یا در مناطقی که قیمت زمین بسیار گران می باشد پیاده سازی می شوند چراکه امکان استفاده از ارتفاع در این سیستم های قفسه بندی کاملا مقدور می باشد.

بعضی اوقات مهم نیست که فرایند شما چقدر برنامه ریزی شده باشد ، شما زمان کافی برای تأمین نیاز مشتری را ندارید. زمان تأمین نیاز مشتری شما زمان مهمی است. شما می توانید با انجام رویه هایی که همه برای انجام سفارشات تنظیم شده و آماده ارسال آنها هستید ، بر این مسئله غلبه کنید. انتخاب محصول نباید آنقدر طول بکشد که بتواند برای بودجه تجاری شما هزینه ایجاد کند.

راه اندازی انبار

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *